Ayba Karbür Kesici Takım İmalatı ve Revizyon

Üçevler Mh. Atmaca Sk. No:10/A
Nilüfer / BURSA 16120

+ (90) 224 441 1819
info@aybakesici.com

Hergün 8:00 - 18:00
Pazar Günü Kapalı

Kesme Hızı, Talaş Derinliği ve İlerleme Miktarı

Kesme hızı, kesme esnasında kesici takımın dönen iş parçası üzerinden dakikada metre cinsinden aldığı yol olarak ifade edilir. Kesme hızı kesici takımın kabiliyeti olarak ifade edilir. Kesme hızı, değişen işleme koşullarına bağlı olarak kesici takım üreticilerinin kataloglarından tespit edilir. Değişen işleme koşulları aşağıda  belirtilmiştir;
 
➜ İşlenecek malzeme
➜ Kesici takım malzemesi
➜ Talaş derinliği
➜ İlerleme miktarı
➜ Soğutma sıvısı
➜ Tezgahın rijit olması ve tezgah tipi
 
Kesme hızına bağlı olarak talaş derinliği ve ilerleme miktarı da kataloglarda verilir. Ancak verilen değerler bir aralık olarak gösterilir. Bu aralıktaki en uygun değeri tezgah operatörü tecrübeleri doğrultusunda tespit etmesi gerekir. Tezgah operatörü bu değerleri belirlerken uygun kesme şartlarını gözeterek en yüksek kesme hızı, en yüksek ilerleme ve en fazla talaş derinliğini belirlemesi gerekir. Böylelikle ekonomikliği en yüksek seviyede tutmuş olur.
 
Yukarıda verilen ifadeleri özetlersek; iş parçası imalatında ekonomikliğin sağlanması için ayarlanması gereken işleme parametrelerinden,
 
➜ Kesme hızını en büyük değerde alınması gerekir: gereğinden fazla alınan kesme hızı kesici
ucun yanmasına neden olur.
➜ İlerleme değerinin en büyük alınması gerekir: gereğinden fazla alınan ilerleme miktarı kesici ucun aşınmadan kırılmasına neden olur.
➜ Talaş derinliğin en büyük alınması gerekir: gereğinden fazla verilen talaş derinliği kesici ucun aşınmadan kırılmasına neden olur.
 
Bu sebeplerden dolayı kesme parametrelerinin birbirleriyle uyum içerinde olması gerekir.
image

Referanslar

Herhangi bir sorunuz veya görüşünüz varsa biz buradayız.

İletişime Geç